Wydawać by się mogło, że sam proces powstawania stali jest na tyle skomplikowany, że wytwarzane elementy powstają za pomocą jednej metody. Tymczasem sposoby wytwarzania produktów ze stali są bardzo zróżnicowane i cechują się odmiennymi etapami, dzięki którym stal zyskuje inne właściwości. Do metod tworzenia stali należą między innymi ciągnienie i walcowanie. Co wiadomo na temat poszczególnych sposobów produkowania elementów stalowych i czym różnią się wyroby uzyskiwane przy ich pomocy?

Cechy prętów ciągnionych

Wytwarzanie produktów ze stali za pomocą ciągnienia jest niezwykle precyzyjne. Materiał początkowy, który poddawany jest ciągnieniu nie traci swoich pierwotnych właściwości mechanicznych. Stal przygotowywana w ten sposób jest niezwykle wytrzymała, a dzięki skomplikowanemu procesowi wytworzenia produkty praktycznie nie potrzebują dodatkowego wykończenia po zakończeniu produkcji. Dzięki tej metodzie elementy ze stali mogą być niemal dowolnie kształtowane.

Obróbka stali metodą walcowania

Walcowanie stali odbywa się na dwa sposoby: przygotowany pręt może zostać poddawany obróbce na zimno lub na gorąco. W zależności od wybranego sposobu wytwarzania stal walcowana zmienia swoje właściwości. Chodzi przede wszystkim o wytrzymałość stali oraz jej elastyczność. Pręty przygotowywane pod wpływem gorąca tracą swoją wytrzymałość, a samo wytworzenie nie jest tak precyzyjne, jak ciągnienie. Zaletą tego typu formowania stali jest niewątpliwie szybkość, która jednocześnie pozwala na stworzenie bardzo powtarzalnych produktów.