Już samo wytworzenie stali jest niezwykle skomplikowanym procesem, a w zakładach produkujących elementy stalowe mowa dodatkowo o jej formowaniu i cięciu. Niezwykle trwały materiał wbrew pozorom poddaje się cięciu – do tego celu muszą zostać wykorzystane jednak specjalne narzędzia. Osoby pracujące ze stalą na co dzień dysponują kilkoma metodami przecinania elementów stalowych i nadawania im pożądanych kształtów i rozmiarów. Jakie narzędzia są do tego niezbędne i jak wygląda proces przecinania stali?

Czym można ciąć stal?

W zależności od miejsca, w którym dokonywane jest cięcie stali, metody przeprowadzenia tego procesu różnią się. Można jednak pokusić się o wyróżnienie kilku głównych sposobów na formowanie elementów stalowych. Pierwsze narzędzie niezbędne do wykonania tej czynności to palnik tlenowy, który jest w stanie przeciąć nawet bardzo gruby element stalowy. Innym sposobem jest wykorzystywanie łuku plazmowego, który spisuje się zwłaszcza w przypadku miękkiej stali. Co ciekawe, przecinanie stalowych blach może odbywać się także za pomocą strumienia wody.

Proces cięcia w fabrykach

Chętnie wykorzystywaną metodą cięcia stali jest wykorzystywanie lasera – maszyna jest w stanie przeciąć materiał o grubości około 3 centymetrów. Ta metoda nie należy jednak do szybkiego przynoszenia rezultatów, a samo przecinanie stali odbywa się podobnie, jak proces przepalania. Do niewątpliwych zalet tej metody formowania stali należy dokładność – laser jest w stanie wyciąć w wybranym elemencie nawet najmniejsze otwory.