Dzięki swoim właściwościom stalowe pręty wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie. Niezwykła trwałość stali w połączeniu z mocnym betonem pozwala budowniczym tworzyć konstrukcje stabilne i odporne na zachwiania. Okazuje się, że podobnie jak inne elementy wykonane ze stali, również pręty cechują się odmiennymi rodzajami, czy metodami tworzenia. Tym samym można o nich dowiedzieć się kilka interesujących rzeczy.

Jakie są rodzaje prętów?

Stal jest najczęściej wybieranym materiałem, wykorzystywanym do produkcji prętów. Bardzo istotny jest wówczas skład stali, ponieważ to on decyduje o poszczególnych cechach prętów oraz pozwala podzielić je na poszczególne gatunki. Z uwagi na swój przekrój bardzo łatwo jest podzielić pręty na te okrągłe, prostokątne, czy kwadratowe. Poza nimi wyróżnić można pręty o przekroju sześciokąta, wytwarzane poprzez ciągnienie lub walcowanie. Dodatkowo, dla lepszej odporności produktów na działanie czynników atmosferycznych, pręty pokrywane są cynkiem.

Zastosowanie stalowych prętów

Na temat zastosowania stalowych prętów można powiedzieć wiele. Są one wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, jako element do zbrojenia betonu. Dzięki nim elementy konstrukcyjne budynków wykonane z betonu są sztywniejsze oraz odporniejsze, dając projektantom i wykonawcom większe możliwości tworzenia. Stalowe pręty mogą być również elementem bram, czy ogrodzeń, a także… maszyn. Najcenniejszymi cechami stalowych prętów w tych branżach są przede wszystkim trwałość oraz wytrzymałość.