Obecnie stal stała się w przemyśle na całym świecie materiałem nie do zastąpienia. Aby jednak mogło się to wydarzyć w pierwszej kolejności człowiek musiał zauważyć niezwykłe właściwości stopu żelaza oraz węgla. Stal jest tym twardsza, im więcej węgla znajduje się w jej mieszance – najczęściej jednak nie jest to wartość większa, niż 2%. W jaki sposób zmieniało się podejście do stali na przestrzeni wieków i jak społeczeństwo odnosi się do niej obecnie?

Bez stali ani rusz!

Na początku był brąz – potem ludzie zaczęli przekonywać się, że to żelazo ma dla nich cenniejsze właściwości. Było ono wykorzystywane do tworzenia broni, a same złoża były dla ludzi dostępne i przyjazne w obróbce. W średniowieczu stworzona została tak zwana stal damasceńska, uwielbiana zwłaszcza przez muzułmanów – do tej pory nikomu nie udało się odtworzyć jej pierwotnego składu. Co ciekawe, przed wydobywaniem żelaza ze złóż cennym źródłem tego elementu były… meteoryty. Obecnie żelazo pozyskiwane do produkcji stali wydobywa się na wielką skalę.

Współczesne wykorzystanie stali

Największym wydobywcą żelaza na świecie pozostaje Australia. Choć to stamtąd pochodzą rudy, to sam kraj nie zajmuje się przetwarzaniem surowca na skalę masową. W tym przypadku królują Stany Zjednoczone – według danych każdego dnia w tym kraju tworzy się tyle stali, ile pozwoliłoby zbudować wieżę Eiffla… 25 razy! Te zaskakujące statystyki mają swoje pokrycie w rzeczywistości. Obecnie bowiem stal wykorzystywana jest w szerokim zakresie przemysłu – od budownictwa, aż do przemysłu spożywczego, jako element tworzący opakowania.