Stal nierdzewna jest obecnie produktem niezwykle pożądanym na rynku – między innymi w branży budowlanej, czy motoryzacyjnej. Wykonywanie konstrukcji przy wykorzystaniu stali nierdzewnej daje gwarancje wysokiej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Powstawanie tego typu produktów w hutach jest jednak skomplikowane i wymaga spełnienia określonych norm, które gwarantują blasze kwalifikacje do stali nierdzewnej. O czym mowa? Ciekawe informacje dotyczące procesu można znaleźć w poniższym artykule.

Skomplikowany proces produkcji

W przypadku tworzenia stali nierdzewnej duże znaczenie ma zawartość uzyskanego materiału. Obok tradycyjnie zawartych w stali elementów, czyli stopionego żelaza i węgla, produkt musi zawierać również odpowiednią ilość chromu. Przyjęte na świecie normy, które zostały opatentowane i uznawane są przez producentów ze wszystkich branż określają, że stal, która ma zostać uznana za nierdzewną powinna zawierać minimum 11% chromu w swoim stopie. Najczęściej na rynku spotkać można stopy stali nierdzewnej zawierające 8% niklu oraz 18% chromu.

Staranne wykończenie

Po uzyskaniu odpowiedniej zawartości chromu w stopie producent przechodzi do formowania. Stal przybiera w tym procesie swój ostateczny wygląd, który uzależniony jest od potrzeb nabywcy. Stop stali nierdzewnej poddawany jest rozciąganiu, walcowaniu, a nawet grawerowaniu. Dla nabywców istotna jest nie tylko forma otrzymywanej stali, lecz także jej tekstura, za którą odpowiedzialny jest producent. W tym celu dokonuje się starannego szlifowania, aż do uzyskania pożądanego wyglądu stali nierdzewnej.