Zwłaszcza osobom obracającym się poza branżą hutniczą wydaje się, że powstawanie stali jest procesem skomplikowanym, aczkolwiek powtarzalnym i ograniczonym do jednej metody tworzenia elementów stalowych. Tymczasem nawet w przypadku pozornie prostych produktów, takich jak rury stalowe istnieje kilka sposobów ich powstawania. Na co mają one wpływ, a także które właściwości są najbardziej pożądane przez nabywców? Sprawdziliśmy to.

Cechy rur stalowych ze szwem

Jedną z metod wytwarzania stalowych rur jest przygotowywanie konstrukcji ze szwami. Oznacza to nic innego, jak powstawanie charakterystycznego połączenia na powierzchni stalowej rury. Tego typu produkty powstają jako efekt zawijania stalowych taśm, a następnie zgrzewania ich za pomocą ognia. Rury ze szwem są jednak coraz częściej zastępowane swoimi odpowiednikami bezszwowymi, z uwagi na mniejszą wytrzymałość konstrukcji powstających przy ich wykorzystaniu. Wiele firm decyduje się na wytwarzanie tylko jednego typu rur – najczęściej niewymagających łączenia.

Unikatowe właściwości rur bez szwu

Alternatywą dla rur ze szwami są produkty niewymagające spajania za pomocą ognia. Elementy te wytwarzane są za pomocą tak zwanych wlewek o wybranym kształcie. Po uprzednim ogrzaniu wylewki, a później jej dziurawieniu powstaje rura, która nie wymaga tworzenia charakterystycznego szwu. Produkty tworzone tą metodą są niezwykle wytrzymałe na całej swojej powierzchni – w przeciwieństwie do rur ze szwami nie posiadają mniej i bardziej podatnych na uszkodzenia elementów.