Remont mieszkania lub nagła usterka błyskawicznie weryfikują umiejętności techniczne pana domu. Na szczęście dla osób o mniejszej wiedzy na temat majsterkowania Internet niesie garść dobrych porad do szybkiej naprawy instalacji wodnej, czy wymiany określonych jej elementów. Jednym z najczęstszych problemów, dotykających majsterkowiczów – amatorów okazują się rury stalowe. W jaki sposób je połączyć, by stworzona konstrukcja była pewna i solidna? Podpowiadamy!

A B C gwintowania

Obecne w mieszkaniach rury najczęściej wykonane są ze stali. Ich wymiana lub łączenie są wówczas o tyle problematyczne, że wymagają odpowiedniego sprzętu. Stalowe rury gwintuje się za pomocą gwinciarek, rowkarek, czy gwintownic ręcznych i elektrycznych – dzięki nim wykonuje się specjalne łączenia, dopasowane do pozostałych elementów instalacji w mieszkaniu. Na wybrany koniec rury należy nałożyć specjalny olej do gwintowania, maszynami nacina się gwint pasujący do wybranej końcówki oraz kładzie na obrabianą rurę gwintownicę. Tak w uproszczeniu opisać można gwintowanie. Co jednak zrobić, gdy to nie wystarczy?

Spawanie rur stalowych

Niewątpliwie bardziej skomplikowaną i wymagającą specjalistycznych umiejętności metodą łączenia stali jest spawanie. Konieczna jest wówczas nie tylko podstawowa wiedza na temat spawania, lecz przede wszystkim umiejętność obsługiwania spawarek. Okazuje się bowiem, że istnieje kilka metod spawania stali – są to przede wszystkim spawanie gazowe, elektrodami otulonymi, czy za pomocą metody TIG i MAG.  Spawanie to najlepiej zlecić osobie doświadczonej.