Istnieje kilka metod obróbki stali – jedną z nich jest walcowanie na gorąco. Proces przeprowadzany jest w niezwykle wysokich temperaturach, ponieważ chodzi o uzyskanie pułapu większego, niż temperatura re-krystalizacji stali. Udaje się dzięki temu lepiej formować materiał i zyskiwać produkty prostsze do dalszej obróbki. Jednakże aby dowiedzieć się szczegółów na temat samego walcowania warto przeczytać opis procesu. Okazuje się bowiem, że pozornie trudna obróbka nie sprawia dużego kłopotu osobom specjalizującym się w hutnictwie.

Proces walcowania w wysokiej temperaturze

W pierwszej kolejności stal w postaci prostokątnej sztabki poddawana jest ogrzaniu. Chodzi o niezwykle wysoką temperaturę, która sprawia, że stal zamienia się w białą masę. Materiał przygotowany do obróbki zostaje umieszczony na specjalnych rolkach dociskowych. Tam obrabia się ją, aż do uzyskania pożądanych rozmiarów i kształtów. Następnie przygotowane produkty stalowe pozostawiane są do ostygnięcia – ze względu na swój proces obróbki stal walcowana na gorąco nie jest precyzyjna, gdy mowa o szczegółowych wymiarach. Gdy te stanowią kluczowy element dla klienta korzysta się z innej metody obróbki.

Czy istnieje inny sposób?

Stal walcowana na gorąco może zostać poddana dalszej obróbce – wówczas mówi się o stali walcowanej na zimno. To inna z metod obróbki materiału, pozwalająca osiągnąć niezwykłą precyzję dla wykonawcy. Chodzi zarówno o poszczególne wymiary produktów, lecz również o ich powierzchnię. Ta jest lepiej wykończona, gładsza i dokładniejsza.